basaniprecious40
basaniprecious40 basaniprecious40
  • 03-08-2021
  • Mathematics
contestada

of a loaf of brown bread costs R6, how much will 4 halves cost?​

Respuesta :

loconte loconte
  • 03-08-2021

Answer:

R12

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-08-2021

Answer: R12

Explanation:

Cost of 1 loaf = R6

Cost of 4 halves = 6/2×4

= 6 × 2

= R12

Please click thanks and mark brainliest if you like

Answer Link

Otras preguntas

If the unemployment rate is rising, what part of the business cycle is the economy most likely experiencing? A. Peak B. Expansion C. Spiral D. Recession
(5x - 18) + (4x + 7) = 180 what is the value of x?
a cereal box can hold 144 cubic inches of cereal. if the box is 8 inches long and 1.5 inches wide how tall is the box?
Time Remaining 49:18 Which of the following are two mechanisms for water pollution? A. high and low B. direct and indirect C. lethal and nonlethal D. ha
if you are finding the value of a 10 g piece of metal that has a value of 5 dollars/ 1 gram what would be my final unit
An example of a ball-and-socket joint is the _____. knee head ankle shoulder User: After sperm are produced, they move into a sperm storage area called the ____
Describe why plant cells are rigid
write a definition for the term perimeter
If you know how to think critically and have excellent problem solving skills, you are said to have strong _____. a. personal qualities b. thinking skills c. te
The endosymbiont theory proposes that eukaryotes evolved from a symbiosis between a prokaryote and a protocell. a. True b. False