shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

Describe two pieces of evidence that support the hypothesis that an asteroid impact was responsible for the iridium anomaly.
McKenzie gets a base pay of 1,800 per month.She also earns 12% commission on the amount of car sales.If she sells 45,000 worth of cars how much money does she m
Suppose ABC is a right triangle with sides​ a, b, and c and the right angle at C. Find the unknown side length using the Pythagorean theorem and then find the v
Can anyone help me Plz??
The cartographer who made this map decided not to use geologic time in the key. Which is the oldest rock shows on the map? A)rock labeled 9 B)rock labeled 1 C)c
HELP I JEED ASSISTANCE IM ON A TEST
A 4 or 5 sentence paragraph on Appalachian mountains
On the next play, the team gained 5 yards and then lost 6 yards. What is the total change in yards?
WILLL MARK BRAINLIST AND THANKS ONLY For CORRECT ANSWER need help asapp please What are the figures of speech in this poem?
How did the colonists show their anger toward the King and the taxes? Pliss help