aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

gandaki province has high prospects of tourism justify ​
What are two ways that genes cause cancer
Please help me -(-1.8c-10d+9
Dagnon Corporation uses direct labor-hours in its predetermined overhead rate, At the beginning of the year, the total estimated manufacturing overhead was $299
The unemployment rates for Canada for selected years from 1970 to 2008 can be modeled by y=-0.009x^2 + 0.321x + 5.676 where x is the number of years after 1970
Which of the following would cause a leftward shift of the supply curve for computers? A. an increase in the price of printed circuit boards used to build compu
Which of the following nations has the most political divisions within it? United States, Dominican Republic, Mexico, Canada
The grocery store is having a sale that offers 45% off the original price. What fraction is taking off the prices? (simplify your fraction)
In order to avoid slipping in the shop, your footwear should ___________ have a proper thread
Maya spent her allowance on playing an arcade game a gew times and riding the Ferris Wheel more than once. Write about what additional information you would nee