Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Need help plz answer thank you!

Need help plz answer thank you class=

Respuesta :

ironwolf24
ironwolf24 ironwolf24
  • 03-10-2021

Answer:

18 days

Step-by-step explanation:

3days to consume 1/2 apple

3days/ 1/2 apple or

6 days to consume 1 apple

So 6 days for 1 apple + another 6 days for another apple + one more six days for another apple = 18 days for 3 apples

Answer Link
romygreen5087
romygreen5087 romygreen5087
  • 03-10-2021

Answer:

18

Step-by-step explanation:

I set up a proportion

1/2 apple/3 days

3 apples/ x

I cross multiplied after that

Answer Link

Otras preguntas

5 quarts for every 2 pounds. How many quarts per pound?
integers are positive and negative whole numbers, they do not include positive and negative fractions or decimals? true or false? help pleasee
Raul is flying a kite with an angle of elevation equal to 60° if the height of the kite is 300 feet then now long is the kite string.
Which person would most likely want to invest all of his or her savings in an IRA? A. A student who wants his money to grow as quickly as possible B. A retiree
In a chemical equation, the number written in front of the chemical formula is the ____
What does -$10 +$8 +$5 -$4 =
Mike had 308 dollars to spend on 8 books. After buying them he had 12 dollars. How much did each book cost?
multimodal texts definition​
double 2, then divide b by the result
How did the Bolsheviks change both production and distribution as well as communities in Russia?