mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Please help with this math problem GE light bulbs are supposed to last for 1200 hours. However, light bulbs of this type last only 1185 hours with standard devi
Humans have developed different dog breeds using the process of selective breeding. How is selective breeding similar to evolution by natural selection? A.Both
what is the original source of energy used during photosynthesis
Which word in the sentence, if any, should be followed by a comma? Nevertheless he remains determined to finish the project before the end of the month. A. Ne
Which property is not used to simplify the following expression? (x+5)*2+7=2(x+5)+7 =(2x+10)+7 =2x+(10+7) =2x+17
The area of a triangle is 3.6 cm 2 . If the triangle has a base of 6 cm, what is the height? 0.6 cm 1.2 cm 12 cm 3 cm
How did the magna carta, english bill of rights, mayflower compact , and thomas paine common sense influence colonist views of government ?
If z varies inversely as​ w, and zequals 4 when wequals 6​, find z when wequals 8.
help .me with those two questions
Which geographic feature most aided England during the Industrial Revolution?