madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

What is the main idea of the Arch hunters?
Destiny is an artist and earns $8.70 an hour during a regular workweek. Last week, she worked her regular 39 hours. What is her hourly pay for last week? O $331
What effect do antibiotics have on bacteria? antibiotics They help bacteria grow in size They prevent bacteria from digesting food They destroy bacteria They he
Find the area of the circle
Geno has two hamsters, Zippy and Popcorn. Zippy is 94 millimeters long, and Popcorn is 8.7 centimeters long. How much longer is Zippy in MILLIMETERS?
use the multiplication equation multiplied by 1/3 = 5 to write a division equation. draw a diagram to show that you equation makes sense.
Read the following sentence, which uses passive voice: Although opals can be found throughout the world, most precious opals come from Australia. Which revision
Read this and I need help with these 2 questions, thanks will give brainliest
What is Taney's claim in this passage? that African American people were covered by the Constitution's definition of citizen that emancipated African American p
I need help with showing the work