aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

How does a comet change when it comes close to the sun
How is the Vietnam war connected to the Cold War?
Answers pleased !!!!!!!!!!!!!!!
Some historians argue that the changes brought by industrialization caused Americans to beomce a more secular people. To what extent do you agree or disagree, a
Fill in the following chart with the present subjunctive forms of the verbs listed on the left according to the subjects indicated. (Image of chart attached)
If my mom gets $13.05 an hour, and she works from 3:30 to 10:45 in the morning, how much money does my mom make?
A circus act has 3 times as many elephants as acrobats. Jorge noticed that all together there were 56 legs in the circus ring. How many elephants were in the sh
Help me with english (EASY FOR YOU) 50 POINTS
Out of the seven main animal groups (fish, mammals, birds, insects, reptiles, amphibians, and arachnids), how many contain members with internal backbones? A. 5
Write and solve a system of equations to solve the problem. A small costume business spends $550 for start-up costs and $15 per costume. The business sells each