im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

f+1<5 please tyyyyyyyyyyyyyyyy
what are the answers to the 21 and 22 pages of the only grammar and style workbook you'll ever need
what is 6,389 divided by 27
25. Smoke and fog together give rise to: global warming smog ozone depletion acid rain
In the figure, angle A measures 38 degrees and angle D measures 26 degrees. What is the measurement of angle E?
What is the formula of Sodium Sulfide? A) Na3S₂ B) NaS₂ C) Na₂S D) Nas
Governments collect taxes to
2nd exercise of a 5-part course. Giving 100p for each. Total of 500p. (Everything must have a procedure) 2. Convert the next rectangular functions into polar fu
Governments collect taxes to
Why is Britney Spears insane? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.