rubyyfranco
rubyyfranco rubyyfranco
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Help help help please !!!!

No LINKS !!!

Help help help please No LINKS class=

Respuesta :

abhaskar2064
abhaskar2064 abhaskar2064
  • 02-04-2022

Answer:

$55,200

Step-by-step explanation:

Area of yard = length * breadth

So,

Area = 50*46 = 2300 sq. feet

Again,

Cost per sq. feet = $24

So, For 2300 sq. feet,

Total cost = $24*2300 = $55,200

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

What is the rule for 4,7,13,25,49,97
caprice adds equations a and b to solve this system of equations. What makes this approach a valid method in general for solving a system of equations?
a point is reflected in the x-axis the new point is (5, -3.5) what is the distance between the two points? Urgent Pls help
Write an expression that is equivalent to 4(y - 3)
The school store sells packs of 12 pens for $2.40. Select the three unit rates that describe this sale. CLEAR CHECK $0.20 per pen $2.40 per pack of pens 5 pens
Solve this math problem
A client experiences difficulty in performing the prone iso-abs exercise. Which of the following should be suggested as an regression? a. Quadruped arm and oppo
Which of the following conditions must be met if you want to use z-procedures to construct a confidence interval for a population proportion? A. The sample siz
Which set of chemical name and chemical formula for the same compound is correct?A. Ammonium sulfite, (NH4)2SB. Iron(III) Phosphate, FePO4C. Lithium Carbonate,
When consumers are engaged in __________ the decisions and products usually feature (a) little to no risk; (b) low (relative) costs, including the costs associa