workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

The whole is 8 One part is 8 What is the other part? Tell how you know.
Your home insurance policy has a $500 deductible. If a small fire causes $1200 damage to your home, what amount of the claim would the insurance company pay? A.
what are the factors of (r+t)(e)
What groups were excluded from this widening of political opportunity? Why?
why is pi the best example of an exponent
what issue created tension between fdr and southern democrats?
6. All of the following changes occurred in China between 1500 and 1800 except (1point) A. An increase in population B. Growth in manufacturing and trade C. Imp
Leslie mosallam, who recently sold her porches, placed $10,000 in savings account paying annual compound interest of 6 percent.Calculate the amount of money tha
Despite growing numbers, minority groups in the US continue to face
which conclusion about the meaning Of Y is correct if the allele combination Yy is for yellow seeds?