a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

A student pushes a 40-N block across the floor for a distance of 10 m. How much work was applied to move the block? A. 4 J B. 40 J C. 400 J D. 4000 J
what I 18 divided by 200 =
12x+5y==13 -24x-5y=-11 -2x+4y=32 -5x-10y=-20 12x+12y=36 -8x-8y=-8solve and explain
Translate into an expression: Two more than a number x squared.
What is the country that controlled Florida at one time?
Which of the following is not true about Galileo? A. He was such a brilliant mathematician that he became a professor of mathematics at the age of 25. B. He dev
Fifty is what percent of 40? A. 20% B. 80% C. 110% D. 125%
How is it possible for a single sedimentary rock to contain rock particles animal shells and minerals that crystallized from water?
what is the answer to this problem 5n^2+10n+20
Which statement best describes the United States in the 1920s? It was a time of cultural changes. It was a time of economic hardships. It was a time of rising C