ShealFrosepo ShealFrosepo
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

If a company sells a 20lb bag of soil for $8, how much can you get for $1?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2017
[tex] \frac{20}{8} = \frac{5}{2} = 2.5 [/tex]
Answer Link

Otras preguntas

how to write a word problem
Which set of points lies on the given graph? A. (5, 13), (1, 1), (2, –1) B. (5, 13), (–1, 1), (2, 1) C. (–5, 13), (1, 1), (2, –1) D. (–5, 13), (1, 1), (2, 1
how to write a word problem
A gallery had 47 paintings, 75 photographs, and some sculptures. How many more paintings did the gallery have than sculptures?
In a destructive wave, ___. a. backwash is stronger than swash b. swash is stronger than backwash c. water hits the beach in a straight line d. sand and small r
Six grape fruit cost $5.34. How much does one grape fruit cost????
What does each of the facts shown above tell you about the element on the periodic table
The polis or city-state of ancient Greece was __________. A.an agricultural province controlled by a governor B.a colony established overseas C.an independent c
Which best describes soil found in deserts? a.dry with little organic matter b.moist and rich with organic matter c.formed from a long process of weathering d.u
In a destructive wave, ___. a. backwash is stronger than swash b. swash is stronger than backwash c. water hits the beach in a straight line d. sand and small r