26longk 26longk
  • 02-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 9-foot piece of ribbon costs $20.07. What is the price per yard?

Respuesta :

abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 07-09-2022

The price per yard of the ribbon is $6.69

Conversion of foot to yard

First, we will need to convert  9 foot to yards as shown;

9 foot = 3 yards

This shows that a 3 yard piece of ribbon costs $20.07, the price per yard is expressed as;

Price per yard = 20.07/Total yard

Price per yard = 20.07/3

Price per yard = 6.69

Hence the price per yard of the ribbon is $6.69

Learn more on unit rate here; https://brainly.com/question/19493296

#SPJ1

Answer Link

Otras preguntas

Imperialism was the name given to the idea that Americans should expand across the nation to the Pacific Coast. True False
How does a plant obtain energy?
can someone help me with this
For the expression 5x?y3 + xy2 + 8 to be a trinomial with a degree of 5, the missing exponent on the x-term must be .
Which sentence contains parrales structure
Solve the system of equations using substitution. Show your work. 3x + 2y = 7 y = x - 4
how is modern earth different from earth over four billion years ago
Identify the factors that a kitchen manager must consider when buying equipment
7 is what percent of 56?
In which sentence is the statement in parentheses capitalized and punctuated correctly? Brownwood’s historical commission (it bought the house two years ago) pl