ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

Given that f(x) = 2x + 1 and g(x) = −5x + 2, solve for f(g(x)) when x = 3.
What's the answer I really need help on this one guys
Debt management ratios measure: how effectively a company is using its cash, how well a company is using debt versus equity position, a companys ability to earn
order these numbers from least to greatest. 514 , 15625 , 6.19 , 6.256
********HELP WITH THE PROBLEM IN THE PICTURE*********
Why did craft guilds form in the Middle Ages? A)To eliminate the growing number of merchant guilds in European towns B)To address religious and political cor
in the history of astronomy, which of the following is true? a. galileo galilei was a student of tycho brahe. b. johannes kepler built one of the first observat
_____ are within the inner membrane of the mitochondria and increase its ability to create ATP.
Which of the following is a promise advertisers could make to promote healthy living through their fitness training program? (1 point) \"Our supplements will in
why does changing the pH of a solution affect the ability of an enzyme to catalyze a chemical reaction