makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

3. As a student, what product from the fiber of trees do you benefit directly?1 LumberB PapeC. Turpentine D. Fruit4.How do tress help maintain ecologocal balanc
What is the voltage in a circuit is the current is 3 amps and the resistance is 3 ohms
Q2 What is being depicted in this painting? Question 2 options: Rebuilding after the war. The New Deals funding of infrastructure projects that gave Americans j
How/why did the world allow an event like the Holocaust to happen?
What can produce a range of emotions in people? A. heat B. paint C.music D. subwoofers
What will happen if you plant a bean seed upside down? The roots will not grow, and the seeds will die. The roots will grow up, and the plant will die. The root
Take30points!!!Please helpOf course we would like to do again the same — as soon as we can. 1.travel 2 travelled 3 travelling ​
define amoeba what are your plans ​
1. In 1700, what 2 types of land are most dominant in the world? A. Dense settlements and Villages B. Range lands and Crop lands C. Semi-natural lands and Wildl
How was eastern and southern Europe different from western Europe?