leaship2022
leaship2022 leaship2022
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The granola summer buys used to cost $6.00 per pound, but it has been marked up 15%. How much in dollars and cents will summer pay for 2.6 pounds of granola at the new price?

Respuesta :

katrinathepotato
katrinathepotato katrinathepotato
  • 03-05-2017
Summer will pay $17.94 for 2.6 lbs of granola

Answer Link

Otras preguntas

A _____ chart provides a simple way to show trends and variations in a range of data within a single cell
5+5(x+4) less than or equal to 20
David typed 210 words in 30 minutes. What is her rate of typing?
The gas tank on your lawn mower holds 1/8 gallon of fuel. You can mow 2 1/4 lawns with one tank of fuel. At this rate, how many lawns could you mow with 1 gallo
Solve for a : C + 3a = 7
Use a transformation to solve the equation. m+12.6 = –24 a. m = –36.6 b. m = –12.2 c. m = 12.2 d. m = 36.6
Gasoline costs $2.79 per gallon Is the number of gallons proportional to the total cost
The difference of 8 and the quotient of a number and 6 is 9
What is 31 less than fifty two million and four
Seven out of every 8 students surveyed owns a bike. The difference between the number of students who own a bike and those who do not is 72. How many students