Birgit43
Birgit43 Birgit43
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

Maxwell and Jessica went to the candy store. Maxwell bought one chocolate covered cookie and two lollipops for $2.50. Jessica bought one chocolate covered cookie and four lollipops for $3.00. How much does one lollipop cost?
(1) $0.25
(2) $0.40
(3) $0.50
(4) $1.00

Respuesta :

ebroz8 ebroz8
  • 03-09-2015
The answer is number 1 ......hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

The study of fossils is called Paleontology True False
Analyze the image below and answer the question that follows. A map of the Southeastern U S used for weather forecasting. Image courtesy of the National Weather
5. The dot plot shows a random sample of the number of migrating geese flocks observed by 25 participants during a two-day hike. Day 1 Day 2 IN + + + + + + + 2
Why do you think the constitution of 1895 was considered a setback for African American?
List one unprofessional AND one professional example of internet/social media
Lonna's rectangle measures 2 1/4 units by 4 1/2 units. what is the area?
Where did the countries meet to discuss possible war in vietnam?
1. The plane______ at 10:30 tomorrow morning(arrive)​
Given triangle ABC is congruent to DEC find m
Is (2,10) a solution to this system of equations? y = 4x + 2 y = x + 8 Yes or no