alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

You may experiment alone if you apply which of the following safety precautions? A.) Work with safe chemicals B.) Wear all protective equipment C.) Follow all s
Can someone explain to me how to find the standard deviation on this problem???
Which of the following sets are closed under division? Select all that apply. integers irrational numbers whole numbers polynomials none of the above
Chromosome abnormalities may A) cause disease B) not cause disease in some carriers C) be lethal D) all of the above
What country is going to win the World Cup??
please do it fast......
If the endpoints of the diameter of a circle are (−14, 4) and (−2, 0), what is the standard form equation of the circle? a) (x − 8)2 + (y + 2)2 = 40 b) (x + 8)
Based on the diagram, the left infraorbital foramen is ___________ and ___________ relative to the nasal bone.
Which of the following proteins attach desmosomes to one another
A psychologist who is studying the mathematical abilities of adults finds significant differences between the scores of adults born 50 years ago, when rote lear