ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

4x-2y=14 y=1/2x-1 Solve the system of linear equations by substitution. Check your answer.
a tabletop in the shape a trapezoid has an area of 6550 square centimeters its longer base measures 115 centimeters and the shorter base is 85 centimeters what
Solve 2x2 - 8x = -7 Which of the following is a solution of x2 + 5x = -2?
Solve 2x2 - 8x = -7 Which of the following is a solution of x2 + 5x = -2?
Which of the following is the modern counterpart of the journal and diary? a. A magazine article b. A blog c. A speech d. A newspaper article
Please help with Algebra 1
How many times does four go into 153 ? What Is the remainder ?
Sophia bought 3 yards of trim to put around a rectangular scarf. She wants the width of the scarf to be a whole number that is at least 6 inches and at most 12
a summary about concussions
Which of the following is NOT a form of formal debate? A. an argument B. policy debate C. parliamentary debate D. Lincoln-Douglass debate