alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

I inserted a picture of the question answer choices E. 15 F.x
hey I would like some help with solving for X in equations
Can somebody help me with 2.) C? Thx, this is Algebra 2.
Lola has 8 bear figurines. These bear figurines make up 40% of her collection of animal figurines. Find the total number
4. 45.67 divided by 1,000
16. The graph shows the relationship between the total cost and the amount of rice purchased 32 20 Total price ($) Amount of rice (lb) Part A: What does the ord
The image represents a Biased Sample Population Sample. true or false
Convert 5 1/4 lb to oz.
Please help me with this question so my son can better understand he keeps getting it wrong please help I have attached the image
Jacob distributed a survey to his fellow students asking them how many hours they'd spent playing sports in the past day. He also asked them to rate their mood