winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Castor brought 6 3/4 small carrot cakes to share with 26 students in his class. Did Castor bring enough for each student to have 1/4 of a cake? (Yes..26 studen
Which describes one part of the Columbian Exchange? A. Potatoes and tomatoes were introduced in the Americas. B. People from Africa were brought to the Americas
1. Which one of the following items would be most likely to have a list of chapter titles? A. A novel B. A magazine C. An article D. A newspaper
The American Revolution has been important in world history because it __________. A. the first communist revolution in history B. encouraged later revolutions
What would seasons be like if the revolution around the sun took 2 years
Twice the sum of 4 and x is less than -16
what gas does hydrogen change into as a star becomes hotter
Square root of 8464 eliminating possibilities
which fraction is closer to 1 than 0
When the price of oil drops this usually means that OPEC has?