mariyamm123
mariyamm123 mariyamm123
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Can someone help me on these ???

Can someone help me on these class=

Respuesta :

osirisredondo1oy34fq
osirisredondo1oy34fq osirisredondo1oy34fq
  • 04-01-2018
Multiply 81.5p and divide 7.5% you get the answer
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
it can take 1200 liters....and it already has 450 liters.....so it needs (1200 - 450) = 750 liters to fill it up to full capacity.

and the price is 81.5 pounds per liter......for 750 liters...
81.5 * 750 = $ 61125 pounds

and he gets a 7.5% discount...
so his discount would be : 0.075 * 61125 = 4584.375 rounds to 
$ 4584.38 pounds <== ur answer
Answer Link

Otras preguntas

Cliff dwellers who disappeared mysteriously
how many forms of the supreme god are there in the hindu triumvirate
write 4/9 5/9 ratio in simplest form
What times 3 equals 25
Who was the politician who introduced the term “Iron Curtain”?
took a test of 25 questions if she missed 2 questions what is the percent she got correct
Ronald states that the number 1/11 is not rational because, when converted into a decimal, it does not terminate. Nathaniel says it is rational because it is a
What is word partition
a sporting goods company can ship 6 footballs in each carton. how many cartons are needed to ship 75 footballs
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put