gisonXJ4aiyd
gisonXJ4aiyd gisonXJ4aiyd
  • 03-01-2016
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of undershirts cost 13.98.This is 3.96 less then the cost of buying 6 individual shirts.If each undershirt costs the same amount how much does each undershirt cost when purchased individually?

Respuesta :

Imabeatsgirl Imabeatsgirl
  • 03-01-2016
1.67 is your answer 13.98 - 3.96=10.02 10.02 divided by 6 = 1.67
Hope I helped
Answer Link

Otras preguntas

The ages of Sylvana’s three daughters are consecutive even integers. The sum of their ages is 60. Write an equation that represents this situation. Then, find t
How does this level of organization,organ relate to cells?
How many times does 56 go into 21279 as a fraction
AWNSER ALL(STREACH YOUR THINKING) tim spent about 1/3 of each weekday sleeping and about 7/24 of each weekday in school. A.what fraction of a weekday does ti
how many tens are in 180
What is 23.791 rounded to the nearest tenth?
globalization tends to create a more diverse workplace. true or false
Thirty-three students went out for junior high football. how many ways can the coach create a lineup of 11 players?
Which of the following does notaccurately depict a scientific theory?
Identify a whole number with a square root between 11 and 12