kah2 kah2
  • 03-01-2016
  • Mathematics
contestada

Dawn Lingua bought three yards of cloth to make some curtains . The cloth was on sale for $2.25 per yard. How much did Dawn pay for the cloth if the sales tax was 5% ?

Respuesta :

bookishfairy73
bookishfairy73 bookishfairy73
  • 03-01-2016
2.25 x 3 = 6.75 ,6.75 x .05 = 0.34 ,6.75 + 0.34 = 7.09 ,Answer is $7.09
Answer Link

Otras preguntas

m[less than symbol]BAC = ? A) 15° B) 30° C) 45° D) 60°
what is a formula for force
can you solve this exercise? please solve so I understand
please just help me NO LINKS!!!​
An opiate drug that is used in some prescription cough medicine is
from "The Locket" Which is the best summary of section I? A. Edmond is a Confederate soldier. Despite the fact that his uniform is shabby, he wears a locket on
who agrees with me? my aret btw
A package of 24 rolls of toilet paper costs $18. What is the unit rate cost for per each roll?
Why was Henry Grady referred to as "The voice of the new south?" 3 to 5 sentences
I like how strangers keep going into my account and answering peoples questions.