cxgjxxgch cxgjxxgch
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95. Write a system to represent the situation

Respuesta :

yeagin2000 yeagin2000
  • 04-01-2016
a=apples
b=bananas

a+b=10
a*0.95+b*1.10=9.95
Answer Link

Otras preguntas

In this box-and-whisker plot, what is the median value of the data? 48 53 56 58
identify a conflict from “The Most Dangerous Game,” identify what type it is, and explain why it is important to the story’s overall themes.
Are animal vacuoles and animal vesicles the same?
Hat is the gram formula mass of caso4 •2h2o
Two teachers are discussing thesis statements. Teacher A says that a thesis statement should reflect the main idea of the paragraph that it's in. Teacher B says
what did Columbus call the people he met in America's Indians
Identify the figurative language and define it. My jaw fell to the floor when j heard his secret
find the volume of the pyramid
What elements of Romeo and Juliet’s relationship differ from the story of Pyramus and Thisbe?
What was the main point of the Fifteenth Amendment?