dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

what is the cubic root of - 250
Why does a pendulum eventually stop swinging?
Why does a pendulum eventually stop swinging?
What is the electron configuration of helium
What is 2.333333 in fraction form
How long did mummification go for poor Egyptians?
20% of my money is £2.55 What is 2/5 of it?
would you rather be a senator or a representative member? why or why not?
What is the formula for the volume of a cuboid?
Locate the gerund and identify its use.Wrestling alligators seems both foolish and dangerous.