Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

What are the answers?? Plss I really need help !
Welche waren oder sind seltsame Angewohnheiten genialer Menschen?
Is this sentence ¨ Michael Piscal, Headmaster of View Park Prep Charter School in Los Angeles said, "It's not working for teachers, it's not working for student
The table below represents a linear function f(x) and the equation represents a function g(x): g(x) = g(x) = 4x − 5 x f(x) −1 −6 0 −3 1 0 Part A: Write a
I NEED HELP ASAP PLS
How do you think life would be different for you if there were 10 hours in a day? (USE COMPLETE SENTENCES)
[tex] \sqrt{5 + 2 \div \sqrt{5 - 2} } [/tex]​
Helppppppppp i dont understand!!!
what are some of the likely effects that a small family
true or false: there are 4 main ways that the government to solve problems