vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

In "choice: a tribute to dr. martin luther king, jr.," what was the most important thing dr. king gave to alice walker?
Sal is making bracelets for a fundraiser he uses 6 inches of yarn per bracelet how many bracelets can sal make with 5 feet of yarm
Answer this problems for me please
Find the numbers b such that the average value of f(x) = 15x2 − 42x + 6 on the interval [0, b] is equal to 2.
Can someone explain how to get the answer,[tex] \frac{105}{2} [/tex]? I'm confused
1. Determine the expression that could be used to eliminate the fractions in the expression below. x-1/x^2+3x+2 + x/x+1 - 4x-1/x^2-5x+4 --------> Factor *M
When selecting font size in a document, ____ points equals one-inch-tall text?
Alex purchased a new car for $28,000. The car's value depreciates 7.25% each year. What will be the value of the car 5 years after it is purchased? Round your a
Why do slippery fluids such as oil reduce sliding friction
which of the following was not a precursor to the revolutionary war? A-quartering act. B-boston tea party. C-royal proclamation of 1763. D-war hawk congress