hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

which best-selling book, written by angela duckworth, explains how success can be achieved by a combination of passion and persistence?
6 cups of water is 2/3 of a jug find the total number of cups of water in the jug
What is the equation of the line that passes through (-3,-1) and has a slope of 3/5 Put your answer in slope-intercept form.
FREE POINT'S FREE POINT'S FREE POINT'S
social security. a person scheduled to receive a $2000 monthly social security benefit at a full retirement age of 66 can delay drawing benefits until age 70 an
Which area of the stage was out of view of the audience
standard precautions differ from transmission-based precautions in that standard precautions
FREE POINT'S FREE POINT'S FREE POINT'S
n the kitchen cupboard, there are three jars containing different items. sugar is to the right of rice and the flour is to the right of the sugar. which one is
FREE POINT'S FREE POINT'S FREE POINT'S