alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

Finally, post an answer to the following discussion question: What has been for you the greatest challenge in documenting your sources? Has it been remembering
13434yards of ribbon cost $7. Find the cost per yard. (Unit Rate).Enter your answer as a whole number or a decimal. Do not include a label.
Solve each division problem, and classify it based on its quotient. 25/4 ÷ 6 1/4 8 1/4 ÷ 3/4 5/4 ÷ 1/4 3 1/3 ÷ 10/3 3 1/7 ÷ 2/7 11 1/4 ÷ 9/4
what changes occurred in the voting population and in voting patterns between 1824 and 1828
why was atlanta specifically targeted by the union army during the civil war?
if y=cd-7 please solve for c
think of a secret you have kept from your family or friends write a journal entry , recording the event episode and explaining why are you kept it a secret [tex
What is similar and different about the theories of intelligence?
Which of the following helps prevent an injury?
How does family and cultural diversity enrich and affect personal health behaviors? Discuss at least 5 ways.